
Kiinnostuitko palveluistamme?
Ota yhteyttä!!28.05.2010
Euroopan patenttiviraston EPO:n laajennettu valituslautakunta ei ottanut käsiteltäväkseen yhtään presidentti Alison Brimelowin esittämää kysymystä ohjelmistopatentoinnista (tapaus G3/08).
Laajennettu valituslautakunta toteaa, toisin kuin Brimelow kysymysten perusteluissaan sanoo, etteivät teknisten valituslautakuntien päätökset ole ”erilaisia”, vaan päätökset ovat yksinkertaisesti ”kehittyneet” tavalla, joka on normaalia case law –järjestelmässä, eikä lain yhdenmukainen soveltaminen ole uhattuna. Brimelowin tausta on tavaramerkkipuolelta, eikä tarvita paljonkaan mielikuvitusta, jotta voisi nähdä päätöksessä näpäytyksen Brimelowin suuntaan.
Vaikka laajennettu lautakunta ei ottanutkaan varsinaisesti kantaa ohjelmistojen patentointiin, se teki selväksi, mitä aiempia päätöksiä nykyään seurataan ja mitä ei. Laajennetun lautakunnan mukaan vallitsevaa oikeuskäytäntöä on esimerkiksi T1173/97, jonka mukaan pelkkä ohjelman suorittaminen, vaikkakin se aikaansaa teknistä tehoa, ei ole vielä riittävä, vaan patentoitavilta ohjelmilta edellytetään myös muuta teknistä tehoa.
Kysy lisää ohjelmistopatentoinnista asiantuntijoiltamme: Antero Virkkala, Marjut Honkasalo tai Timo Pykälä.
Takaisin