Asiantuntijamme

Erityisosaamisesi ansaitsee erityisosaamista myös teknologian, brändin ja muotoilun suojaamisessa

Kolsterilla on kattavat ja monipuoliset resurssit palvella sekä pieniä että suuria, niin koti- kuin ulkomaisiakin asiakkaita innovaatioiden suojauksessa eri teknologia-alueilla sekä IPR-juridisissa kysymyksissä.

Helsinki

Anette Mansour

IP Assistant

anette.mansour@kolster.fi
+358 20 1370615

Ann Holmström

Senior IP Specialist

ann.holmstrom@kolster.fi
+358 20 1370552

Anne Suutala

Marketing & Communications

anne.suutala@kolster.fi
+358 20 1370512

Anniina Erkkilä

European Patent Attorney

DSc (Tech)

anniina.erkkila@kolster.fi
+358 20 1370566

Antti Maaranen

European Patent Attorney

MSc (EE)

antti.maaranen@kolster.fi
+358 20 1370580

Antti Plathin

European Patent Attorney

MSc (Mech)
European Design Attorney

antti.plathin@kolster.fi
+358 20 1370583

Anu Taivainen

Patent Attorney

MSc (Biochemistry)

anu.taivainen@kolster.fi
+358 20 1370571

Ari Parta

Head of Electrical Engineering

MSc, European Patent Attorney

ari.parta@kolster.fi
+358 20 1370582

Ari-Pekka Launne

Licensed Legal Counsel

Master of Laws, trained on the bench
European Trademark and Design Attorney

ari-pekka.launne@kolster.fi
+358 20 1370609

Barbro Heikkinen

IP Assistant

barbro.heikkinen@kolster.fi
+358 20 1370621

Eeva Mänty

Senior IP Specialist

eeva.manty@kolster.fi
+358 20 1370527

Eva-Maria Packalén

IP Specialist

eva.packalen@kolster.fi
+358 20 1370629

Hans Stellberg

European Patent Attorney

MSc (EE), MSc (Econ)

hans.stellberg@kolster.fi
+358 20 1370586

Heidi Adler

Head of Biotech & Chemistry

Authorized Patent Attorney
MSc (Chemistry)

heidi.adler@kolster.fi
+358 20 1370564

Heikki Karjalainen

Patent Attorney

MSc (EE)

heikki.karjalainen@kolster.fi
+358 20 1370591

Heli Hietamies

Licensed Legal Counsel

Master of Laws, trained on the bench
European Trademark and Design Attorney

heli.hietamies@kolster.fi
+358 20 1370625

Hilkka Kerminen

Authorized Trademark Attorney

hilkka.kerminen@kolster.fi
+358 20 1370613

Jaana Jalovaara

Specialist, Sales and Customer Relations

jaana.jalovaara@kolster.fi
+358 20 1370547

Jani Kaulo

Head of Asian Market

Licensed Legal Counsel
European Trademark and Design Attorney

jani.kaulo@kolster.fi
+358 20 1370606

Joni Vehmas

Patent Agent

DSc (tech)

joni.vehmas@kolster.fi
+358 20 1370590

Joonas Kähkönen

Patent Agent

MSc (Metallurgical Eng)

joonas.kahkonen@kolster.fi
+358 20 1370549

Joose Kilpimaa

Director, Trademarks

IP Lawyer
European Trademark Attorney

joose.kilpimaa@kolster.fi
+358 020 137 0604

Juha Myllyoja

IP Lawyer

European Trademark and Design Attorney

juha.myllyoja@kolster.fi
+358 20 1370627

Juhana Hietala

Head of Sales and Marketing

juhana.hietala@kolster.fi
+358 20 1370 563

Juho Pörhönen

Patent Agent

MSc (Tech)

juho.porhonen@kolster.fi
+358 20 1370543

Kim Kolster

Chairman of the Board

kim.kolster@kolster.fi
+358 20 1370503

Kirsi-Marja Pitkänen

European Patent Attorney

MSc (Chemistry)

kirsi-marja.pitkanen@kolster.fi
+358 20 1370568

Klaus Roitto

Senior Patent Counsel

MSc (Metallurgical Eng)
European Patent and Design Attorney

klaus.roitto@kolster.fi
+358 20 1370584

Kristiina Kaislisto

European Trademark and Design Attorney

MA

kristiina.kaislisto@kolster.fi
+358 20 1370608

Lidia Tuulas

Business Development, Russia & CIS

lidia.tuulas@kolster.fi
+358 40 6713211

Lotta Ahovaara

Licensed Legal Counsel

Master of Laws, trained on the bench
Authorized Trademark Attorney

lotta.ahovaara@kolster.fi
+358 20 1370602

Maaret Eriksson

IP Assistant

maaret.eriksson@kolster.fi
+358 20 1370531

Maria Ojala

IP Lawyer, Trademarks

Master of Laws
MSc (Econ. and Business Adm.), Intellectual Property Law

maria.ojala@kolster.fi
+358 20 1370569

Marianne Virkkunen

IP Assistant

marianne.virkkunen@kolster.fi
+358 20 1370624

Marjo Korkeamäki

IP Assistant

marjo.korkeamaki@kolster.fi
+358 20 1370526

Marjut Honkasalo

European Patent Attorney

MSc (Civil Engineering), ICT

marjut.honkasalo@kolster.fi
+358 20 1370589

Merja Heikkinen-Keinänen

European Patent Attorney

MSc

merja.heikkinen-keinanen@kolster.fi
+358 20 1370565

Miia Hirvonen

Director, IP Legal

Licensed Legal Counsel
Master of Laws, trained on the bench

miia.hirvonen@kolster.fi
+358 20 1370601

Minna Mikkola

IP Assistant

minna.mikkola@kolster.fi
+358 20 1370556

Minna Rantanen

IP Assistant

minna.rantanen@kolster.fi
+358 20 1370521

Minna Seppänen

European Patent Attorney

MSc (Chem Eng), BSc (ICT)

minna.seppanen@kolster.fi
+358 20 1370592

Monica Gräsbeck

IP Assistant

monica.grasbeck@kolster.fi
+358 20 1370532

Nina Virolainen

Patent Agent

PhD (Biotechnology)

nina.virolainen@kolster.fi
+358 20 1370573

Päivi Suda

Assistant, Sales & Customer Relations

paivi.suda@kolster.fi
+358 20 1370594

Rami Mansour

Solutions Specialist

rami.mansour@kolster.fi
+358 20 1370595

Sanna Häikiö

Lawyer, IP Legal

Master of Laws (LLM)

sanna.haikio@kolster.fi
+358 20 1370560

Satu Nuutinen

IP Assistant

satu.nuutinen@kolster.fi
+358 20 1370528

Seppo Savolainen

European Patent Attorney

MSc (Mechanical Eng)

seppo.savolainen@kolster.fi
+358 20 1370585

Stefan Holmström

Head of ICT & Mechanical Engineering

European Patent Attorney

stefan.holmstrom@kolster.fi
+358 20 1370575

Tapio Äkräs

Director, Patents

European Patent Attorney

tapio.akras@kolster.fi
+358 20 1370588

Tina Winqvist

IP Assistant

tina.winqvist@kolster.fi
+358 20 1370539

Tua Rehnberg

IP Assistant

tua.rehnberg@kolster.fi
+358 20 1370561

Veli-Matti Kärkkäinen

MSc (EE), European Patent Attorney

European Trademark and Design Attorney

veli-matti.karkkainen@kolster.fi
+358 20 1370578

Ville Lehtonen

Patent Attorney

MSc (EE)

ville.lehtonen@kolster.fi
+358 20 1370579

Vivan Hassel

IP Assistant

vivan.hassel@kolster.fi
+358 20 1370612

Vivan Bruce

IP Assistant

vivan.bruce@kolster.fi
+358 20 1370530

Zhangping Wu

IP Specialist, China Desk

zhangping.wu@kolster.fi
+358 40 7073877

Tampere

Arto Anttila

Patent Agent

MSc (Tech)

arto.anttila@kolster.fi
+358 20 1370664

Matti Ylitalo

European Patent Attorney

MSc (Mechanical Eng)

matti.ylitalo@kolster.fi
+358 20 1370656

Minna Koivisto

IP Assistant

minna.koivisto@kolster.fi
+358 20 1370659

Ossi Huhtanen

Head of Kolster Tampere

MSc (Electrical Eng)
European Patent Attorney

ossi.huhtanen@kolster.fi
+358 20 1370652

Päivi Pessala

IP Assistant

paivi.pessala@kolster.fi
+358 20 1370662

Reijo Rantanen

European Patent Attorney

MSc (Electrical Eng)

reijo.rantanen@kolster.fi
+358 20 1370655

Sini-Maaria Mikkilä

European Patent Attorney

MSc (Tech)

sini-maaria.mikkila@kolster.fi
+358 20 1370654

Tuula Rintamäki

European Patent Attorney

MSc (Tech)

tuula.rintamaki@kolster.fi
+358 20 1370658

Turku

Marjut Borgenström

European Patent Attorney

PhD (Biology)

marjut.borgenstrom@kolster.fi
+358 20 1370641

Jyväskylä

Reijo Rantanen

European Patent Attorney

MSc (Electrical Eng)

reijo.rantanen@kolster.fi
+358 20 1370655

Vaasa

Håkan Niemi

European Patent Attorney

MSc (Mechanical Eng)

hakan.niemi@kolster.fi
+358 20 1370671

Sinikka Veittola

Patent Attorney

MSc, LicTech (Materials Science)

sinikka.veittola@kolster.fi
+358 20 1370672

Seinäjoki

Håkan Niemi

European Patent Attorney

MSc (Mechanical Eng)

hakan.niemi@kolster.fi
+358 20 1370671

Sinikka Veittola

Patent Attorney

MSc, LicTech (Materials Science)

sinikka.veittola@kolster.fi
+358 20 1370672

Oulu

Arto Karppinen

European Patent Attorney

LicTech (EE)

arto.karppinen@kolster.fi
+358 20 1370686

Harri Antila

European Patent Attorney

MSc (EE)

harri.antila@kolster.fi
+358 20 1370683

Joonas Kilpivaara

European Patent Attorney

MSc

joonas.kilpivaara@kolster.fi
+358 20 1370687

Pekka Ristikaarto

Patent Agent

MSc (Tech)

pekka.ristikaarto@kolster.fi
+358 20 1370668

Pertti Brockman

European Patent Attorney

MSc (telecommunications)

+358 20 1370685

Sami Aromaa

Head of Kolster Oulu

European Patent Attorney
MSc (Telecommunications)

sami.aromaa@kolster.fi
+358 20 1370684

Terhi Uusi-Vähälä

IP Assistant

terhi.uusi-vahala@kolster.fi
+358 201370688

Timo Pykälä

European Patent Attorney

MSc (Informatics)

timo.pykala@kolster.fi
+358 20 1370681

Kuopio

Hannu Pitkänen

European Patent Attorney

MSc (Mechanical Eng)

hannu.pitkanen@kolster.fi
+358 20 1370607

Matti Ylitalo

European Patent Attorney

MSc (Mechanical Eng)

matti.ylitalo@kolster.fi
+358 20 1370656

Miia Hirvonen

Director, IP Legal

Licensed Legal Counsel
Master of Laws, trained on the bench

miia.hirvonen@kolster.fi
+358 20 1370601