Skip to content

Graafisille käyttöliittymille suojaa

WEBINAARI TIISTAINA 21.11.2023, KLO 9.00-10.00
Mallisuojalla voidaan suojata tuotteen ulkomuotoa kokonaisvaltaisesti. Se suojaa muun muassa tuotteiden muotoilua, vaatemalleja, kankaiden kuviointia, logoja, pakkauksia sekä kirjasintyyppejä. Mutta miten mallisuojaa sovelletaan graafisiin käyttöliittymiin (UI)?
Kolsterin webinaarissa kuulet muun muassa:
  • Mallisuojan peruskäsitteitä
  • Mitä graafisia käyttöliittymiä voidaan suojata?
  • Miten graafiselle käyttöliittymälle voi saada suojaa?
  • Käytännön esimerkkejä
Kolsterin Head of Design Protection Pekka Ristikaarto opastaa tuotteen ulkomuodon suojaamisessa. Tervetuloa mukaan!
Webinaari on suunnattu erityisesti yritysten tuotekehityksestä sekä IPR:stä vastaaville henkilöille. Webinaari on maksuton, mutta edellyttää ennakkorekisteröitymistä. Webinaari nauhoitetaan.
ILMOITTAUDU NYT

"Mallisuoja täydentää IPR-suojaa tekijänoikeuden, patentin ja tavaramerkin rinnalla. Mallisuojan avulla voidaan estää kopiointia ja kannustaa suunnittelijoita innovatiivisuuteen."

Pekka Ristikaarto, Head of Design Protection, Patent Attorney
20221125_Pekka_Ristikaarto_LI
Pekka Ristikaarron erityisosaamista ovat elektromekaaniset ratkaisut, kuten elektroniikkatuotteiden koteloinnit, jäähdytyselementit, kaapeloinnit ja liittimet sekä elektroniikan tuotantotekniikka.